שיחה עם אמא – והיום עם נאוה גפני

לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה בבית להורות מקרבת 2022-2023 אנחנו פותחים בסדרת שיחות עם אמהות שסיפרו לנו על החיים בבית שלהן לפני ואחרי תקשורת מקרבת. קריאה נעימה!

והיום – שיחה עם נאוה גפני, מתגוררת בחיפה, מרפאה בעיסוק ונגרית במקצועה, והיום גם מלוות הורים. בת זוג, ואמא ל-2 בנים (9 ו-6). היא הגיעה ללימודי תקשורת מקרבת לאחר לידת בנה השני ומספרת לנו קצת על החיים של לפני ואחרי תקשורת מקרבת:

מה הביא אותך ללימודי תקשורת מקרבת?
מעל הכל- הקשר שלי עם הבן הגדול שלי, והקשר עם הבן של בן הזוג שלי. וקשרים בכלל… חוץ מזה, גם צורך שראיתי שעולה מהורים של מטופלים שלי כמרפאה בעיסוק.

רוצה לפרט קצת?
מאז שנולד הבן השני שלי מצב התקשורת שלי עם עצמי ועם אחרים התדרדר. נכנסתי לדכדוך אחרי לידה. הייתי צועקת המון, האוירה בבית הייתה קשה הרבה פעמים, היחסים עם בן זוגי נפגעו, ואני הייתי אוכלת את עצמי מרוב כעס ואשמה. טיפול פסיכולוגי עזר לי להבין דברים, אבל, בדיעבד, לא עזר לי בכלל בתקשורת עם אחרים, וגם לא עם עצמי.
נכנסתי ללופ לא טוב, שיצר הרבה ריבים ומתח וניתוק עם הבן הגדול שלי בעיקר. 

טיפול פרטני בתקשורת מקרבת הפך את עולמי. כמעט שנה עבדתי על התקשורת עם עצמי, ומערכות היחסים בחיי השתנו באופן קיצוני. למדתי לראות את כל הדברים הטובים, את כל הכוונות הטובות, מאחורי המעשים הקשים שלי, ולאט לאט התחלתי ליצור התאמה בין הכוונות למעשים. אחרי שנה שנעזרתי במטפלת, ונסיון "לעוף לבד", הבנתי שאני צריכה ללמוד לעומק, להטמיע, "להשרות" את עצמי בתקשורת מקרבת, כי התהליכים לא קורים ומוטמעים ברגע אחד. התהליכים הם ספירליים, דורשים זמן ואימון, והרבה חזרות. 
לימודי תקשורת מקרבת איפשרו לי להעמיק את התהליך, לשהות בו, להטמיע אותו. יש לי עוד דרך, אבל הדרך שעברתי עצומה ומשמעותית.

רוצה לשתף מה השתנה בעקבות הלימודים?
כל מערכות היחסים המשמעותיות שלי עברו שידרוג שלא חלמתי שאצליח ליישם. אחרי שנואשתי מעצמי, מהיכולת שלי לקרב אליי את הילד שלי, הקרבה בינינו היום מעוררת בי התרגשות. לא תמיד. לא כל יום. אבל היום אני יודעת בוודאות שאני האחראית, אני יודעת בדיוק מה אני רוצה לשנות, ואני יודעת בדיוק איך!! שזה החלק הכי מדהים. היכולת שלי ליישם, זה כבר תלוי בהתמדה שלי, ברמת העומס, בדברים שהם באחריותי לנהל. אבל היום, בניגוד לפעם, לוקח לי רגע אחד להניע תהליך של תיקון, תהליך של התקרבות. יש לי כלי מנצח.

המון דברים השתנו, והייתי מסתפקת גם רק בזה (אפילו אם זה היה הדבר היחיד) – שהזמן שלוקח לי להצטנן ולחזור לקירבה אל הקרובים אליי אחרי שאני כועסת/מתנתקת, התקצר משעות ואף ימים, לדקות בודדות. רק זה היה שווה הכל.
ורוצה להגיד גם מילה על הזוגיות שלי. הזוגיות שלי הגיעה מתחתית מדרגות הרבנות – לגבהים חדשים שלא חשבתי שהם אפשריים. ואני יכולה בשקט לומר שכל זה קשור רק לתקשורת מקרבת.

משהו אחד או שניים שלמדת על עצמך במהלך הלימודים או אחריהם?
הדבר הכי חשוב שלמדתי הוא שהתקשורת עם עצמי – היא הדבר הכי חשוב, לפני כל דבר אחר. עדיין לא פשוט לי ליישם. לשים את עצמי קודם, לעצור את העולם ולתקשר עם עצמי, אבל אני יודעת שזו הדרך. זו התרופה שלי. זה הכלי שלי.

איך היה לך ללמוד בבית להורות מקרבת עם יעל, יואב וגליה?
היה מעורר השראה. היה אינטימי. היה מרגש. לכל אחד מבחינתי יש את התפקיד שלו בטרילוגיה. תפקיד חשוב ואהוב. לא סתם הם נקראים הבית להורות מקרבת. הם מרגישים לי בית. בית עם ערך מוסף- מקצועי ברמות מטורפות. היכולת שלהם להגיע לאנשים במצבי קיצון ולעזור להם להתאזן מפעימה אותי ומעוררת השתאות.

האם את ממליצה לאנשים שמתלבטים להירשם ללימודי תקשורת מקרבת? 
אני באופן אישי התלבטתי לפני שנרשמתי – גם מהפן הכלכלי, וגם לא היה לי נעים "לתקוע" את בן הזוג עם הילדים, ל"לסנג'ר" את אמא שלי לעזור.. כל המנהלות ממש הכבידו עליי. אבל השינוי צעק ממני. אז נרשמתי וקיוויתי לטוב. והאמת, גיליתי שוב שהיקום מתגייס כשמגייסים אותו. כל מה שנראה כבד ומורכב היה לטובה. לבן הזוג שלי היה זמן איכות משובח עם הילדים. הוא שמח עליו ממש. אמא שלי ראתה את השינוי והייתה מאושרת ממנו. ולמי שמתלבט, אני יכולה לומר שזה קורס משנה חיים. הוא שווה את כל המינהלות וכל הקשיים שנראה לנו שהוא מערים. אין אפשרות שלא להיתרם ממנו. לצמוח ממנו. הוא שבר את האנשים הכי ציניים שראיתי 😉

הלימודים שלך כללו לימודי יסודות וקורס העומק בתקשורת מקרבת והיום את עובדת כמלוות הורים. רוצה לספר על החוויה של לעבוד עם הורים?
התחלתי לעבוד וכבר ליוויתי מספר הורים. החוויה עוצמתית ומספקת באופן שקשה להסביר. התחושה בסוף פגישה, כשאחרי תקופה ארוכה הלב של ההורה פוגש את הלב של הילד שלו, נקי, באהבה, זה מרגש ומטעין באנרגיות מטורפות. לפעמים זו עבודה סיזיפית, ממש כמו לחצוב בסלע. ואז כשהשינוי מופיע, תחושת הסיפוק עצומה. הידיעה שעזרתי לחצוב דרך מלב אל לב היא מדהימה.

העבודה גם פוגשת אותי ביום יום שלי. מהדהדת לי דברים שאני אומרת להורים בזמן שאני בתקשורת קשה עם עצמי או  עם הקרובים לי. זה חלק מהעבודה הספירלית שלי.

המון תודה נאוה יקרה, ששיתפת אותנו ואת העוקבים שלנו במסע המדהים שעשית עם תקשורת מקרבת. ותודה שנתת לנו את הזכות ללוות אותך במסע שלך.  

בעוד שבועיים אנחנו פותחים את שנת הלימודים החדשה בבית להורות מקרבת. זהו חלון הזדמנויות נהדר לכם ההורים, לקבל החלטת לב ולעבור בשנה החדשה לתקשורת מקרבת בבית שלכם. אנחנו מזמינים אתכם לקחת לעצמכם את השנה הקרובה כדי לעשות משהו חדש בבית שלכם, בנוכחות חדשה, בלי לצעוק, בלי לספור, בלי לאיים או להעניש, ליצור שיתוף פעולה בדרך של הידברות ודיאלוג עם הילדים ובזוגיות, לפעול מתוך חיבור לעצמכם וליהנות מיחסים של הבנה הדדית והקשבה במשפחה שלכם. 

לימודי תקשורת מקרבת מתחילים בקורס יסודות בתקשורת מקרבת

לכל הפרטים על הקורס ולהצטרפות – לחצו כאן

קורס יסודות בתקשורת מקרבת הוא קורס משנה חיים להורים ולזוגות. זהו קורס מרוכז שמיועד ללמד את כל היסודות וכלי הבסיס של הגישה, בדגש על יישום כבר במהלך הקורס.

בקורס נלמד – 

  • להבין התנהגויות של אנשים וילדים, ואת הסיבה שעומדת מאחוריהן, גם אם אין לך מושג למה הם מתנהגים ככה.

  • לקבל כלים יישומיים ואפקטיביים לתקשורת שיוצרת קרבה, מקום ומרחב לפתרון קונפליקטים בדרך של הידברות ודיאלוג. כלים אלו ישמשו אותך בכל תחומי החיים.

  • ליצור התקרבות מיידית בתוך שיחה ורצון של האחר לשתף איתך פעולה בעזרת דיוק והעמקה ביכולת ההקשבה האמפתית שלך.

  • לקבל כלים לזהות ולהגיד את מה שחשוב לך ולהרגיש חופשי לדבר את זה לאדם שמולך מבלי שזה יישמע ביקורתי או מתנצל, ומבלי שהאחר ייפגע וייסגר בעזרת המיומנות של ביטוי עצמי.

  • להעמיק את היכולת של חיבור לעצמך, ליצירת שקט פנימי אמיתי, גם ובמיוחד בתוך מצבים מאתגרים ומצבי עומס ולחץ.

  • ועוד.. (הרשימה המלאה בסילבוס הקורס. להורדת הסילבוס לחצו כאן)

אגב, אנחנו עומדים מאחורי ההבטחה שמדובר בקורס משנה חיים, זה משהו שהתלמידים והתלמידות שלנו אומרים לנו בכל הזדמנות, שהוא שינה את חייהם.

לכל הפרטים על הקורס ולהצטרפות – לחצו כאן

נשמח לראות אתכם!

יעל
עם יואב וגליה
וצוות הבית להורות מקרבת6

נאוה גפני - בת זוג ואמא לשני בנים

חדש! קורס יסודות בתקשורת מקרבת יפתח בקרוב, פרטים בהמשך

תוכנית ההכשרה למלווי הורים החלה ההרשמה למחזור 8

מתחילים ב-
4.1.2023 - ימי רביעי

השאירו לנו תגובה...

תגובה אחת

  1. שושנה הלפרין הגב

    רוצה פרטים על הקורסים

השארת תגובה