המסע שלי עם תקשורת מקרבת – שיתוף מהלב

את הפעם הראשונה שבה פגשתי את תקשורת מקרבת – אני לעולם לא אשכח.

ממש כמו בסיפורי סינדרלה, מואנה, אנה ואלזה שמתחילים בנערה דלת-אמצעים, שחווה את החיים הקטנים והקשים ואיננה מודעת ליופיה וכוחותיה, כך גם הפעם הראשונה שבה שמעתי על תקשורת מקרבת.

 

פגשתי אותה ביום רגיל אחד, אף אחד לא אמר לי שזה יהיה היום שישנה את חיי לנצח. אף אחד אפילו לא רמז לי, שיהיה זה היום שבו יסתיימו החיפושים שלי אחרי הייעוד שלי. כי מצאתי את שחיפשתי עד אז במשך 15 שנה והכל היה "בערך", "על יד", ונאלצתי להודות ביני לבין עצמי שכבר התעייפתי עד שהפסקתי לחפש ופשוט נתתי לחיים להוביל אותי לאן שהייתי צריכה להגיע.

 

באותו יום, שמעתי בפעם הראשונה מה מסתתר מעבר לחיים של "בסדר" ו"לא בסדר", "נכון" ו"לא נכון", "צודק" ו"אשם".
שם שמעתי איך אפשר להיגמל מרגשות של פחד, אשמה, או בושה, ולהפוך את ההתנהגויות שלנו לכאלו שאנחנו בוחרים אותן מתוך רצון חופשי או מתוך אחריות אישית, ולא מתוך הכרח.

שם שמעתי על ההשפעה העצומה של צורך – הדבר שמניע אותנו מבפנים לפעולה ומה שחשוב לנו באמת מתחת לכל אמירה, פעולה או מחשבה שלנו.

ושם שמעתי על האפשרות לחיות באותנטיות, לתת ביטוי מלא למה שחי בתוכי מבלי לחשוש מכך שהאדם שממולי ייעלב, ייפגע ויתקוף בחזרה, אלא שאוכל להעביר אליו את הקושי שלי באופן שהוא יוכל להקשיב, להסכים ולשתף פעולה, או לפחות לשמור על חיבור בינינו גם אם אנחנו לא מסכימים.

ושם חוויתי לראשונה את כוחה המופלא של אמפתיה, חמלה, הקשבה עמוקה ורגישה למה שקורה לי מבפנים. הספקתי כבר להכיר בכך שההקשבה היא תכונה חזקה שלי אבל רציתי לקחת אותה לעומקים שלא שיערתי שעוד יגיעו.

 

חמש דקות הספיקו לי לשמוע את המילים האלו, כדי שכל החיים שלי יעברו לי נגד העיניים.

כל הפעמים שבהן נפגעתי ממילים, מציניות, מלגלוג סמוי או גלוי. כל הפעמים שרציתי ולא יכולתי להגיד את מה שהרגשתי, כי פחדתי. כל אותם הרגעים שהייתי עדה לגילויים של אלימות, תקשורת מרחיקה, הטרדות מילוליות וגם פיזיות. כל מקומות העבודה שעבדתי בהם ואמרו לי מה מצופה ממני, וקבעו עליי אם אני עומדת או לא בציפיות האלו ומה אני צריכה לשפר בעצמי כדי לעמוד בסטנדרטים שלהם. כל החיים שלי היו שם עם הכאב והדמעות, והמחשבה, שאילו רק ידעתי בטח הייתי חיה אותם לגמרי אחרת.

 

חמש דקות הספיקו לי כדי להבין את מלוא עוצמתה וכוחותיה של הנסיכה הזאת, שיכולה לשנות את חייהם של זוגות, משפחות, ילדים והורים, וכל בני האנוש באשר הם.

היה גם ברור לי שאני אקח חלק פעיל ואקדיש את חיי כדי להפיץ את תקשורת מקרבת ולהביא ריפוי, חמלה ותקווה למערכות יחסים שנשחקו, ולשינוי אמיתי בחייהם של אנשים וילדים.

 

בשנה שלאחר מכן פגשתי את דר' מרשאל רוזנברג ז"ל בהדרכה בשוויץ שנמשכה 11 ימים. הלכתי איתו ברגל ביערות של שוויץ, תרגמתי לו שירים שביקש מעברית לאנגלית, למדתי ממנו וספגתי השראה בכל שנייה שרק יכולתי, והוא הרעיף עליי אמפתיה שאנצור בלב שלי לעולמים.
זאת היתה הפעם הראשונה והאחרונה שיצא לי לפגוש אותו.

במפגש ההוא כבר ידעתי שתקשורת מקרבת היא לא עניין חולף בחיים שלי
אלא משהו שילווה אותי כל חיי.

 

14 שנים עברו מאז. מאות הדרכות שהעברתי. אלפי אנשים שפגשתי. חלקם הפכו לחברים טובים. שניים מהם הפכו לשותפים קרובים. לכולם היה משותף דבר אחד – הרצון ללמוד איך ליצור תקשורת קרובה, לדבר מהלב, להקשיב מהלב, לנהל דיאלוג במקום להשתמש בכוח.

להיות נוכחים יותר ויציבים מבפנים, גם כשהצד השני כועס עליך או מתעלם ממך. או שופט אותך.

לחיות בלב פתוח גם מול מישהו שמאתגר אותך. גם בזמנים שהם לא קלים.

 

לפני שנתיים הפכתי למנחה מוסמכת בתקשורת מקרבת (לא-אלימה) מטעם המרכז
הבינלאומי שייסד דר' מרשאל רוזנברג ממציא הגישה. את הרגע ההוא, שבו עברתי בתוך "תעלת לידה" חשוכה מלאת פרחים ונרות, אני לא אשכח לעולם. נולדתי מחדש כמנחה מוסמכת.

לא עשיתי את זה בשביל התעודה או ההכרה. אלא בשבילי ובשביל דר' מרשאל רוזנברג, ובשביל כל השותפים לדרך שלו, מתוך הרגשת השותפות למפעל החיים שלו – לעזור לאנשים, אצלי כרגע זה בעיקר להורים, לחיות בקרבה עם הילדים שלהם וליצור שיתוף פעולה וקרבה ויחסים שיש בהם חמלה ורכות, ושבהם יש מקום למה שחשוב לכל אחד במשפחה בלי קשר לגיל שלו או שלה.

 

אני יודעת, שחלק גדול מההורים נמצאים כרגע במצוקה ובתהייה מה יכול לעזור לקושי שלהם, רבים היו רוצים למצוא דרך אחרת וחדשה להורות שלהם, זקוקים לפתרון מעשי שעובד, מחפשים את הדרך אל הלב של הילדים, רוצים להפעיל עליהם פחות כוח, שיהיה להם תחליף אפקטיבי ומספק לתקשורת הלא מתגמלת עם הילדים, וללכת איתם יותר בדרך של יצירת שיתוף פעולה בדיאלוג.

 

אם זהו המצב גם אצלכם, חשוב לי לשתף אתכם – שיש דרך. אין צורך לחיות בחיפושים מתמידים. היא קיימת, המציאו אותה. היא ממשיכה להתפתח ולצמוח כל הזמן ולספק פתרונות זמינים ואמיתיים. תקשורת מקרבת נראית בהתחלה כמו נערה ביישנית, שאיננה מודעת כלל לכוחותיה לכבוש את העולם, אלא שאם מסתכלים ממש טוב ומוכנים באמת לבדוק את מה שיש בה – היא נסיכה יפהפיה, עשירה, עמוקה ומלאה בפוטנציאל לשנות לכם את החיים, את ההתייחסות לעצמכם, את החיים של המשפחה שלכם, ואת מערכות היחסים הכי עמוקות וחשובות בחייכם. אם רק תתנו לה צ'אנס.

 

אם אתם מוכנים ורוצים לשמוע על הנסיכה העדינה והעוצמתית הזאת
אני מזמינה אתכם לעשות איתנו צעד אחד, ולהירשם לאחת ההדרכות האינטרנטיות החינמיות הבאות שלנו.

 

באהבה,

יעל ארבל

 

 

 

 

 

השאירו לנו תגובה...

השארת תגובה