ראיון עם רבקה דבירה אמא ל-2 על השינוי המקרב במשפחה שלה

כתבה: יעל ארבל

השבוע, בזמן שאני עוברת על אימיילים ובהם שאלות ששלחו אלינו משתתפי הקורס 'במקום עונש' להדרכה מיוחדת שהזמנו אותם, התוודעתי לרבקה דבירה, אמא ל-2, ששלחה אלינו מייל ובקשה שנתייחס לאתגר שלה בהורות.

בפתיחת האימייל שלה היא קצת שיתפה אותנו מהחוויות שלה בהורות עם תקשורת מקרבת בחצי השנה האחרונה, ולאחר מכן שאלה את השאלות שהיו לה. היה משהו שמאוד אהבתי בכתיבה שלה – היא כתבה מהלב, את האמת שלה, לא השתדלה לייפות את המציאות אלא פשוט כתבה אותה כמו שהיא. אז יצרנו איתה קשר אחרי ההדרכה וביקשנו את רשותה לשאול אותה בחזרה כמה שאלות על השינוי המקרב שהיא מעבירה את עצמה ואת המשפחה שלה, לטובת הורים נוספים שמרגישים שזהו הזמן ליצור שינוי בבית שלהם ועוד לא בטוחים איך עושים את זה. מביאה כאן את הראיון הקצר שערכתי לה:

שאלה: מהי הנקודה שאת יכולה להצביע עליה, שבה החלטת שאת רוצה לעשות שינוי בבית שלך? מה הביא אותך להחליט לעשות את זה??

באופן כללי, התחושה שלי היתה בעיקר עם הבת הגדולה שלי (4.5), שהתחילה את "גיל שנתיים הנורא" בגיל 3, וככל שהזמן עבר הרגשתי שמשהו הולך ומתרחק ביני לבינה. זה הפתיע ותסכל אותי כי הייתי מאוד קרובה אליה כמו שאמא הכי מחוברת לתינוקת שלה, וזה תסכל אותי שאני רואה שנוצרת התרחקות.

איך זה בא לידי ביטוי? – הרגשתי שאני כועסת יותר, מאבדת את הסבלנות שלי מהר יותר, בעיקר אחרי שהקטנה נולדה. חוויתי עומס גדול וזה מאוד היקשה עליי. הרגשתי שאני פחות סבלנית לגדולה ממה שהייתי. הבת שלי היא כמו מראה שלי. היא כאילו משקפת אותי, מדברת מלים שלי, מאמצת הבעות פנים והתנהגויות שלי. וראיתי השתקפויות כאלו שלא אהבתי. השיא של כל זה היה ערב אחד כשערב אחד כעסתי והיא אמרה "אני לא רוצה להיות בעולם הזה יותר". לא ישנתי בלילה שאחרי, התהפכתי כל הלילה, הבנתי שמה שהיא אומרת קשור אליי ופחות לאבא שלה, בן זוגי. זאת היתה הנקודה שאמרתי לעצמי שאני חייבת לעשות שינוי. הבנתי שאני רוצה למצוא דרך אחרת לתקשר איתה. ואז במקרה מצאתי אתכם באינטרנט, הייתי קצת חשדנית אם זה באמת יכול לעזור, אבל החלטתי בכל זאת ללכת על זה ולראות מה זה יכול לעשות.

שאלה: איך מתנהל התהליך שבו את לומדת תקשורת מקרבת?

רוצה להיות כנה ולהגיד שעדיין לא צפיתי בכל השיעורים. אני מתקדמת בקצב איטי בלמידה. ממה שכן כבר צפיתי, התיאוריה היתה לי קלה להבנה. אבל כשמתחילים להתעסק בחיים האמיתיים, בלהעביר אחר-צהריים מלא עם 2 ילדות מלאות אנרגיה, אז עולים האתגרים האמיתיים. אבל גם תוך כדי סערה, מרגישה שהשיעורים הם כמו קול קטן שיושב על הכתף שלי ומסתכל. זה לא קול שמשתק אותי אלא מזכיר לי שיש דרך אחרת ועוזר לי לעצור.

שאלה: מה הנקודה שבה התחלת לשים לב שהילדות שלך מגיבות אלייך אחרת?

אני לא יכולה לשים אצבע על נקודה אחת ספציפית שבה התחיל השינוי. אבל כן יכולה להגיד שחווה הצלחות קטנות, ואז אני רואה שהבית נרגע. ואז זה בא בגלים.

איך את נעזרת בגישה המקרבת? מה השתנה בך ובבית? ומה את עושה אחרת בפעולות שלך?

אני מוצאת הרבה נקודות שאני נעזרת בשיטה המקרבת. למשל – היא עוזרת לי לעשות משהו שהרבה פעמים היה לי מאוד קשה – לעצור את עצמי. יש רגעים שאני מצליחה לעצור את עצמי ולראות איך אני יכולה להגיב אחרת. האוטומט אצלי זה כעס, ככה גדלתי, ככה התרגלתי. ועכשיו כשאני עוצרת הרבה פעמים מצליח לי אחרת. זה לא קורה תמיד אבל כשזה קורה זה מאוד נעים. אני מרגישה באותו רגע שאני האמא הכי טובה בעולם. והתחושה הזאת לא נעלמת ישר, אלא היא נמשכת גם בימים שאחרי – זה משפיע על כל האווירה למשך שבוע. כמובן שאחר-כך יש גם נפילות, אבל מה שחזק שם, זה שזה באמת משנה את האווירה וגם נותן את הידיעה שאפשר אחרת. מצד שני גם לא ציפיתי שזה יהיה בבת-אחת, מלכתחילה הגעתי עם עין ביקורתית וגם זה בסדר לי.

משהו נוסף שאני עושה עוד לפני שהתחלתי את הקורס ועוזר לי מאוד – שאני מנהלת מחברת הורות. אני כותבת בה בכל פעם שיש אירוע ואז אני מנתחת אותו עם עצמי. היום אני יותר מנתחת אותו בכלים של הורות מקרבת, בודקת מה לא עבד ואיך אפשר אחרת.
(תוספת שלי – יעל – השימוש במחברת שכזאת מאוד מומלץ. אפשר לכתוב בה חוויות מההורות באופן כללי, וגם כמובן אירועים מאתגרים ולנתח אותם. היא הופכת למחברת חוויות מההורות ולמחברת עבודה על התקשורת בבית. וגם יהיה מעניין לקרוא להיזכר בה בעוד שנים מהיום).

שאלה: מה תרצי להגיד להורים שמתלבטים האם לבחור בתקשורת מקרבת כדרך לשינוי או מתלבטים לגבי הצטרפות לקורס?

מבחינתי אני שמחה שעשיתי את השינוי הזה. זה נותן אפשרויות אחרות, פותח את מרחב התגובות שלי. מה שאני אוהבת בגישה המקרבת לעומת גישות אחרות זה, שהיא לא אומרת מה נכון ומה לא נכון לעשות. אלא עוזרת לך להתחבר לעומק הנשמה גם של עצמך וגם של הילדים, ולכן אין עצות מה צריך ומה לא צריך, מה אסור ומה מותר. אלא להיפך – זה לסמוך על ההורים שהם יודעים מה נכון להם ולילדים שלהם והדבר שחשוב שם זה תקשורת. זה הדבר שהכי מרגש אותי בגישה המקרבת. שלא אומרים לי "זה לא טוב", אבל כן אומרים לי – תתקשרי את זה.

להזמנת הערכה וקבלת הבונוס במתנה
הכניסו בדף התשלום את קוד קופון שקיבלתם במייל

רוצים להתייעץ איתנו בטלפון?
לחצו על הכפתור כאן למטה
מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם:

הצטרפו למאות משפחות שנהנות משיתוף פעולה נעים עם הילדים בבית

הרבה פחות קונפליקטים בבית

"זה גם שיש הרבה פחות קונפליקטים בבית, וגם שכבר יש קושי, אנחנו 'מאבדים את זה' הרבה יותר לאט, אנחנו נוגעים בו בדברים האמיתיים שמפריעים לו, מה שאתם קוראים לו - 'מה שנמצא מתחת להתנהגות'. והוא גם מדבר יותר - הוא הרבה יותר תקשורתי ממה שהיה, ונראה לי שזה קשור בזה שאנחנו מתעניינים במה שקורה לו, הוא הרבה יותר מבטא את עצמו מאז שהתחלנו ללמוד בתוכנית - פשוט הרבה יותר כייף, נותן תחושה שככה זה צריך להיות - התוכנית הזאת מדהימה".
אושרת וארז אילון
משתתפים בתוכנית הבית

הרווחתי את הבן שלי מחדש

"אני מבין היום לגמרי אחרת את כל מה ששמעתי וחשבתי על מה זה להיות אבא. אני מסתכל באופן לגמרי שונה על הילד שלי, שלמרות שהוא בן 17 וחצי, אני כבר לא חושב עליו במונחים של "פרזיט", "מרדן", "לא מחונך", "סוציומט". עד הקורס בעצם לא הרגשתי שאני בכלל מכיר אותו. כאילו איבדתי אותו לגמרי.
אחרי המפגש החמישי – היה לי האומץ לדפוק בדלת שלו, להיכנס, לשבת על המיטה, ולנהל אתו שיחה כמו שלא האמנתי שאנחנו יכולים. הרווחתי את הבן שלי מחדש".
גיא
משתתף בקורס

אין לי מספיק מילים לתאר לכם עד כמה זה עוזר לי

"רציתי לשתף אתכם שלמרות שאני בתחילת הדרך ושמעתי רק 3 הרצאות , דבריכם כל כך עוזרים לי. אני כרגע שומעת תוך כדי נהיגה לעבודה את הקלטת הדרכה של סוף החופש ,לקראת סיום ההדרכה. וואוו. אתם שם בדיוק. כל המערך הזה שהכנתם הפך אותי. אני יוצאת נשכרת מכל דקה של הקשבה. אין לי מספיק מילים לתאר לכם עד כמה זה עוזר לי. קודם כל להתחבר לעצמי ואחכ להתקרב לילדים. אני ממש לומדת כל דקה שאתם מדברים משהו חדש. כל הכבוד תמשיכו לעזור ותמשיכו גם עם הובינרים המוצלחים, לא צריך לחכות לחופש הגדול בשביל זה. תודה רבה שאתם גורמים לי להיות עצמי ולתת לי כלים איך להתמודד ביותר הצלחה עם בנותי".
אירית ורשאואר
משתתפת בקורס 'במקום עונש'

היחסים עם הבכורה משתפרים ואנחנו מתקרבות אחת לשנייה

"שמחה לספר לך שהקורס שלך עושה לי טוב, וגם למשפחה. מרגישה בעיקר איך היחסים שלי עם הבכורה משתפרים ואנחנו מתקרבות מאד אחת לשנייה. זה כל כך כיף וחשוב לי. והכל ללא מאמץ רק באמצעות תקשורת מקרבת...".
דפנה
משתתפת בקורס

כיום רוב הקונפליקטים היומיומיים נפתרים בקלות רבה יחסית

"יואב, יעל וגליה היקרים שלום, מאז שהכנסנו את התקשורת המקרבת הביתה, אני ובעלי חווים ממש עילוי בהורות שלנו וכייף גדול עם בננו אור בן ה-3 שמאד מזכיר את אוהד הקטן שלכם בעקשנות שלו, ברצונות המאד חזקים בעצמאות ולקבלת החלטות. למדנו לראות אותו ולהקשיב לו, להתגמש ולאפשר איפה שרק ניתן, ולשים גבול ברור, אסרטיבי ונינוח איפה שחשוב לנו באמת מתוך אמונה שלמה והתחשבות בכל הצרכים בבית, ואפילו אור כבר התחיל לדבר בצורה הזו...

כיום רוב הקונפליקטים היומיומיים נפתרים בקלות רבה יחסית ומעבירים את כולנו תהליך של למידה, הבנה וקבלה של הרצונות והצרכים של כל בני הבית. שוב תודה על כל פועלכם המבורך!
לירן שאלתיאל
משתתפת בקורס במקום עונש

בשורה לעולם!!!

"אני מרגישה שאנחנו נוטלים חלק במשהו מאוד גדול!!!! בשורה לעולם!!! יעל , יואב וגליה! אתם כ"כ מרגשים! אתם קשובים כל כך !, נענים לכל הצרכים... ומשתדלים לרדת לפרטים. ומתוך הפרטים הקטנים הללו: התרגילים, הטבלאות, הסרטונים, הדוגמאות הקטנות מחיי היומיום, הולך ונרקם לפנינו עולם טוב יותר! מכיל יותר! עם אמפתיה ובע"ה ללא מלחמות! המשיכו במעשיכם! אתם מקצוענים! מדוייקים! ועם זאת יש בכם ענווה והקשבה! אתם חשובים לנו ולעולם כולו! יישר כח!!!".
מרים
משתתפת בבית להורות מקרבת

גיליתי שפה שבאמצעותה בני מסכים לשתף איתי פעולה

"נחשפתי לאחרונה לגישת הורות מקרבת ויותר ויותר התחזקה אצלי התחושה שיש כאן גישה משנה חיים, ממש כך. השינויים החלו להופיע כבר לאחר מספר ימים, גיליתי שפה שבאמצעותה בני (בן ה-3.5) מסכים לשתף איתי פעולה ויותר חשוב מכך, השיתוף פעולה לא מגיע מתוך מאבק, אלא מתוך תחושת קירבה, ורצון של שנינו לשתף פעולה. למדתי להקשיב לצרכים שלי ושל בני במקום להגיב להתנהגות, זה איפשר לי לראות דרך בה הצרכים שלי וגם הצרכים שלו מקבלים מענה - ניסיתי מספר גישות שונות, אך משהו באופן שבו הצוות הנפלא הזה מעבירים את החומר עזר לי להפנים בקלות וליישם - יש כאן גישה משנה חיים, ממש כך".
אורי טל
משתתף בקורס 'במקום עונש'

זה עובד כמו קסם!

"היי חייבת להודות שזה עובד כמו קסם ורק התחלתי, והילד התקלח בלי בעיה:-)".
ג'קלין
משתתפת בקורס 'במקום עונש'

הקורס שינה לי את כל האווירה בבית

"לקורס נרשמתי לאחר שיחה עם יואב שנתן לי טיפ קטן מול המתבגר שלי, והאמת שכמו קסם זה עזר. אז חשבתי לעצמי: 'אם טיפ אחד קטן עזר... מה יעשה לי הקורס?' והקורס שינה לי את האווירה בבית, שינה לי את ההתנהלות שלי מול עצמי ומול הילדים. שווה כל שקל, כל דקה, וכל השקעה בשינוי...".
דנה
משתתפת בקורס 'במקום עונש'

ההתנהלות בבית הפכה לרגועה ונעימה יותר

"בשמחה אפרט על השינוי שחל אצלי בבית. ראשית שיניתי את החשיבה והראייה שלי לדברים ואת הדרך שבה אני פונה ללביא. בני בן שנתיים וחצי והרגשתי שגיל שנתיים הנורא הגיע! לא הכרתי את הבן שלי, על כל דבר כעס, צעק, בכה, התעקש.... לאחר שנרשמתי לתוכנית התחלתי לפנות אליו במשפטי אמפתיה וזה כמעט תמיד הרגיע אותו. הוא ראה שאני מבינה אותו ואת הצורך שלו. השיטה של להעביר הכל במשחק, סידור הצעצועים, צחצוח השיניים, המקלחת... אני מצליחה לגרום לו לבצע את הדברים ברצון והנאה. אהבתי גם את המשפט: כשאומרים 'לא' אז אומרים כן למשהו אחר. אני משתמשת בו המון... לדוגמה: הוא רוצה גן שעשועים. אז אני אומרת לו בסדר, מחר נלך לגן שעשועים... בקיצור ההתנהלות בבית הפכה לרגוע ונעימה יותר ואני ממש מודה על התוכנית. ועכשיו אחרי שראיתי כיצד דרך זו עובדת בביתי אני רוצה לנסות להעביר אותה לכיתתי ולתלמידים אותם אני מחנכת, גם הם ילדיי... תודה!"
אלמוג יצחק
משתתפת בקורס 'במקום עונש'
"סבתא, המלכה שלי, תודה ענקית!"
"לצוות המנצח שלום , מלה קטנה גדולה "תודה!" תודה על ההזדמנות שניתנה לי כ"סבתא" להשתלב בקורס. לקורס הייתה השפעה על דרך ההתנהלות שלי עם נכדיי ובכלל! תמיד חשבתי שאני מתייחסת ברוך ובאמפתיה ...אבל לאחר שלמדתי מהי דרך מרחיקה הבנתי שלא דיברתי בדרך של אמפתיה ... תמיד הקשבתי אך התגובה המיידית שלי הייתה לייעץ, בשיחותיי עם נכדתי המתבגרת מיהרתי להגיב במתן עצות והיא במחי יד הייתה פוסקת "סבתא את לא מבינה" .. עכשיו אני מבינה שלא התייחסתי לצרכים שלה ובעצותיי היא למעשה הבינה "מה צריך לעשות". בשיחותיי האחרונות איתה יישמתי את העקרונות שרכשתי, והפלא ופלא היא חשה שאני מקשיבה לה ואף העמיקה בשיחה. במסרון קטן ששלחה לי לאחר מכן כתבה: "סבתא, המלכה שלי, תודה ענקית!" הרגשתי שהירווחתי זאת ביושר, בזכותכם!

במקרה אחר נכחתי בעימות שהיה לנכדתי בת השש עם שני אחיה. בשעת המשבר לא התערבתי אך מס' ימים לאחר המקרה, כשהתארחה בביתי, ניצלתי את הזמן וקיימתי איתה שיחה בארבע עיניים. תיארתי לה את מה שראיתי וכו'. היא הייתה קשובה מאוד ולפתע עם ניצוץ בעיניה אמרה "סבתא איך את יודעת הכל!" גם הפעם הרגשתי מחוזקת על זה שהצלחתי לאתר את הצורך שלה מחד ומאידך ניסינו יחד למצוא דרכים נוספות לתגובה בסיטואציות כגון אלה. מה שנותר לי הוא להמשיך להתאמן וליישם את העקרונות במעגלי שיח נוספים!

בכל הזדמנות שנקרית לי אני ממליצה בחום להשתלב בקורס בפני מכרים וידידים, בפני הורים, סבים וסבתות, כדי לקבל כלים ל"תקשורת מקרבת בין דורית".
רינה
משתתפת בקורס במקום עונש

להזמנת הערכה וקבלת הבונוס במתנה
הכניסו בדף התשלום את קוד קופון שקיבלתם במייל

רוצים לדבר איתנו לפני ההצטרפות? לשאול שאלה או להתייעץ לגבי התאמתו לחיים שלכם?

לחצו כאן – הרשמו לשיחת יעוץ איתנו וניצור אתכם קשר בתוך זמן קצר. 

או התקשרו אלינו – רינת – 054-9292622

השאירו לנו תגובה...

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן